biomedix

"ULTRA HYDROPHOBIC"

Yeni Karbon Yüzey Teknolojisi

Biomedix Crystal, elektrostatik dokunmatik ekranlarda kullanılan "Karbon Yüzey Teknolojisi" kullanılarak üretilmiştir. ​​ Ultra hidrofobik kaplama, mükemmel ışık geçirgenliği ile cam yüzeyinde meydana gelen yansımaları ortadan kaldırarak, maksimum görüş kalitesi ve konforu sunar.

Nilüfer Yaprağı Etkisi

Çevresel hava kirliliği ve buharlanmayı önlemek üzere kullanılan nano ölçeğinde su geçirmez kaplaması, kir-su tutmayan nilüfer yaprağı etkisiyle tasarımlanmıştır. Nilüfer yaprağı etkisi, botanik adıyla nelumbo'nun ya da bir başka bilinen adıyla lotus çiçeğinin yaprakları tarafından sergilenen bir özelliktir. Ultrahidrofobikliğin bir sonucu olarak kendi kendini temizleme durumunu ifade eder. Kir parçacıkları, yaprağın yüzeyindeki mikro ve nanoskopik mimari nedeniyle su damlacıkları tarafından toplanır ve bu da damlacıkların bu yüzeye yapışmasını en aza indirir. Biomedix Crystal'in yüzeyi nilüfer yaprağı etkisiyle tasarımlanmıştır.

UV Koruma

Cam materyali UV-A ile UV-B'ye dirençli UV arayüzüne sahiptir.

Süper Berrak

Özel materyalden üretilmiş karbon yüzey teknolojisine sahip Biomedix Crystal camlar daha ışıltılı ve saydamdır.

Anti-Radyasyon

Radyasyona karşı çift kaplama teknolojisiyle üretilmiştir.

Süper Kullanım Direnci

Çelik yün 1000 sürtünme testini başarıyla geçmiştir.

biomedix
biomedix

MAVİ IŞIK TEKNOLOJİSİ

Mavi Işık Nedir?

Yüksek frekanslı, görünür spektrumda 400-420 nm arasındaki mor/mavi bantta bulunan ışığa Yüksek Enerjili Görülür (HEV-High-Energy Visible) Işık adı verilir. Kısaca "mavi ışık" olarak bilinen yüksek enerjili görülür (HEV) ışık, güneşten, aydınlatma sistemlerinden ve LCD ekranlı tüm dijital cihazlardan yayılan beyaz ışığın içinde yer almaktadır. Beyaz ışık tüm renklerin yani görünür ışık alanı içindeki tüm dalga boylarının bir arada bulunmasıyla oluşan ışıktır.

biomedix

Mavi Işığın Olası Etkileri

Son araştırmalar, UV ve HEV ışığını engellemenin gözleri katarakta ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (AMD) karşı korumak için kritik olduğunu göstermiştir. AMD, yaşlanmaya bağlı olarak retinada makulanın dejenere olduğu tıbbi bir durumdur.

Zararlı Etkileri

Mavi ışığın gözün derinliklerine nüfuz etmesi aşağıdaki sonuçları doğurabilir.

  • Sirkadiyen ritmlerin bozulması.
  • Bulanık görüş, odaklanma zorluğu, kuru ve rahatsız gözler, baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı ile kendini belli eden Dijital Göz Yorgunluğu Sendromu.
  • Belirli kanser tipleri riskinin artması.
  • Diyabet, obezite ve kalp hastalıkları riskinin artması.
  • Depresyon riskinin yükselmesi.
Kalıcı göz hasarına neden olabilir, görme kaybıyla sonuçlanabilecek olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD: Age-Related Macular Degeneration) oluşmasına katkı sağlayabilir.

Mavi Işık Teknolojisine Sahip Oftalmik Camlar

BlueCut teknolojisine sahip olan oftalmik camlar ile UV-A ve UV-B'ye ek olarak, 400-420 nm dalga boylu yüksek enerjili görünür (HEV) ışık da bloke edilir.

biomedix
biomedix

BlueCut teknolojisine sahip olan oftalmik camlar, görünür ışık spektrumu (alanı) içinde yer alan 420 nm dalga boyuna kadar olan yüksek enerjili mavi ışığı filtre eder. Böylelikle bilgisayar, tv, tablet, telefon ve bunun gibi dijital cihaz kullanımı yüksek olan veya gün içerisinde yoğun ışıklı ortamlarda bulunan kişilerde oluşan gözlerde ve göz çukurlarında ağrı, göz kızarması, göz sulanması, baş ağrısı, bulanık görme, ışık duyarlılığı, bazı kişilerde göz kuruması gibi etkileri azaltır.

biomedix
biomedix

Görme Teknolojisinde Sanat

Özel Üretimde Her Şeyi İle Özel Bir Marka : EyeArt

Opakay'ın özel üretim cam markası EyeArt altında multifokal,bifokal ve monofokal ürün setleri bulunmaktadır. Bu ürün setleri içinde farklı ihtiyaçlara yönelik bir çok değişik özelliği barındıran modeller bulunmaktadır. İstenen özelliklere göre model seçimi yapıldıktan sonra EyeArt'ın "kişiye özel" üretimi için kişisel ölçümleme yapılır. ​ EyeArt markası altında "kişiye özel" tanımı oftalmik cam üretiminin belirli standart parametrelere göre yapılmadığını, kullanıcının seçmiş olduğu çerçevenin yüzünde duruşuna göre ölçülen değerler baz alınarak üretildiğini anlatır. Kişiye özel cam üretimi genel olarak "terzi usulü" olarak tabir edilen yöntem gibi, modelin seçilmesiyle başlar, ölçümle devam eder. Camın bu alınan ölçülere uygun olarak fabrikada üretilmesiyle sürer ve camın çerçeveye monte edilmesiyle tamamlanır. Burada optisyen/gözlükçü ile üretim ekibi bir takım olarak çalışır. Uygun model seçimi için kullanıcının ihtiyaçlarını tespit etmek çok önemlidir. Kullanıcının doğru çerçeve seçimi, çerçevesinin yüzünde duruşu, odaklaması optisyen/gözlükçü tarafından çeşitli yöntemlerle ölçülerek üretim parametreleri belirlenir.​ EyeArt tüm bu bilgiler ışığında dünyanın en kaliteli hammaddeleri kullanılarak, yüksek standartlı bir tasarım yazılımı ve yüksek standartlı bir makina sistemi üzerinden dünya kalite standartlarında üretilir.